Jste zde

Domů

Jídlo a pití

Koření

Ostrov La Réunion - vanilková plantáž

Vanilka

Uměle vysazovaná vanilka je druh orchideje, která byla dovezena ze Střední Ameriky, kde roste v mnoha zemích. Největším světovým vývozcem vanilky je dnes Madagaskar. Velké vanilkové plantáže najdete rovněž na ostrově La Réunion.

Seychely naopak mohou vyvážet jen velmi málo vanilky, protože choroba zničila většinu vanilkových plantáží na ostrovech. Na všech Žulových ostrovech však můžete spatřit divoce rostoucí vanilku.

Seychelské lahůdky, 2. část

Plněné taštičky

Ručně vyráběná lahůdka, kterou na jídelním lístku ve velkých hotelech bohužel najdete spíše ojediněle. U stánků s občerstvením nebo v malých obchůdcích s potravinami si však hladový zákazník může koupit taštičky s nejrůznějšími náplněmi: rybí (tuňákovou), s drůbežím nebo hovězím masem. Většina prodavačů nabízí rovněž vegetariánské varianty.

Seychelské lahůdky, 1. část

Seychelské jídlo na talíři
Autor: Last

Říká se, že ze všech kuchyní v oblasti Indického oceánu je kreolská (seychelská) kuchyně ta nejlepší. Je to možná také tím, že je hodně ovlivněna kuchyní indickou a také francouzskou gastronomií.

Během dovolené na souostroví Seychely se o špičkové kvalitě pokrmů určitě přesvědčíte i vy. Chutnají opravdu výtečně, místní obyvatelé umí vykouzlit z čerstvých surovin ty nejlepší lahůdky na váš stůl.

Seychely - jídlo a pití

Seychely - pokrm z makrely

Na Seychelách můžete ochutnat především čerstvé ryby - tuňáka, makrelu nebo sépii. Často jsou připravovány na způsob curry: k nakrájené rybě se přidá rýže, ostrá kari omáčka a různé druhy zeleniny jako lilek, dýně nebo chlebovník. Curry se připravuje i z kuřecího nebo vepřového masa. Zvláštností je curry z kaloně.

Pálivou omáčku si obvykle připravuje každý doma sám, ale můžete si ji koupit i hotovou - třeba na trhu v hlavním městě Victoria, na ostrově Mahé. Ne tak ostrá je kreolská omáčka, jejíž hlavní součástí jsou rajčata.

Seychelly - nákup potravin

Trh na ostrově Mahé
Autor: reibai

Seychelly jsou socialistický stát a proto zde existuje jedna závazná cena pro všechny produkty. Všechny potraviny seženete všude za jednu a tu samou cenu. Nehraje absolutně žádnou roli, jestli nakoupíte v supermarketu v hlavním městě Victoria nebo v malém obchůdku ve vesničce jako je třeba Baie Lazara Village.

Seychely - rybí kuchyně

Seychelly - rybí pokrm

Pro seychelskou kuchyni jsou typické pokrmy z rýže a ryb. Nabízí ale mnohá překvapení. Tomu, co se na Seychellách vaří, smaží a peče, rozhodně nelze říkat kreolská gastronomie. Kreolská gastronomie zahrnuje kuchyně všech zemí, kde se mluví kreolštinou a tak se bavme raději o seychelské kuchyni. Je inspirována etnickou různorodostí obyvatel, kteří na souostroví u afrických břehů žijí. Vliv Afriky se nezapře. Každá národnostní skupina, již na Seychellách najdete, si přinesla kulinářské umění ze své původní domoviny.

Grand Anse Praslin

20.06.2018 - 04:00

RainSoutheast, Gentle breeze, 5.0 m/s24°C

1.3 mm srážek

Tlak: 1012.2 hPa

Takamaka

20.06.2018 - 04:00

RainSouth-southeast, Moderate breeze, 5.5 m/s23°C

1.0 mm srážek

Tlak: 1012.2 hPa

Victoria

20.06.2018 - 04:00

Heavy rainSouth-southeast, Moderate breeze, 5.6 m/s25°C

2.1 mm srážek

Tlak: 1012.2 hPa

Předpověď počasí na yr.no.