Jste zde

Domů » Vnější skupiny

Aldabra

Aldabra

Seychely a želva obrovská
Autor: D-Stanley

Souostroví Aldabry se rozkládá v jižní části Indického oceánu, asi 360 km severně od Madagaskaru.

Řadí se k tzv. Vnějším Seychelám, a patří k němu stejnojmenný atol Aldabra, dále atol Cosmoledo a ostrůvky Astove a Assomption.

Od hlavních ostrovů Seychel, Mahé a Praslin (tzv. Vnitřní ostrovy), je vzdálené více než 1000 km.

Zážitky v přírodě, 1. část

Malý seychelský ostrov Curieuse

Aldabra

Jeden z největších korálových ostrovů souostroví Seychely na světě bývá označován jako živé přírodovědné muzeum. Kromě několika lidí, kteří na Aldabře žijí kvůli ochraně přírody, je ostrov neobydlen. Je možné vydat se sem na jednodenní výlet, ale Aldabra je zajímavá spíše pro přírodovědce, kteří se chtějí dozvědět více informací o želvách obrovských nebo vzácných druzích ptactva.

Amirantes

Ostrov Astove

Seychelly - část ostrova Astove

Ostrov Astove se nachází v Indickém oceánu, severně od ostrova Madagaskar. Leží asi 38 kilometrů jižně od atolu Cosmoledo a patří do skupiny Vnějšího souostroví Aldabra. Má rozlohu 4,96 km², celkem i s přilehlou lagunou 9,5 km². Od hlavního ostrova Mahé je vzdálen přes 1 000 km, z něj se sem dostanete malým letadlem.
Atol s plochou lagunou je lemován korálovým útesem. I zde kladou mořské želvy do měkkého písku svá vajíčka.

Ostrov Assumption

Seychelly - část ostrova Assumption

Malý ostrov Assumption leží v Indickém oceánu, severně od Madagaskaru. Od hlavního ostrova Mahé je vzdálen přes 1100 km. Nachází se asi 30 km jihovýchodně od atolu Aldabra a patří tak k seychelskému Vnějšímu souostroví Aldabra. Je to jeho jediný korálový ostrov, má rozlohu přibližně 11 km² (asi 7 km dlouhý a 2,5 km široký) a žije zde kolem jedné desítky obyvatel.

Atol Cosmoledo

Atol Cosmoledo

Seychelský atol Cosmoledo leží v Indickém oceánu. Patří k Vnějšímu souostroví Aldabra, od jehož stejnojmenného atolu leží východně asi 150 km. Asi 40 km směrem na jihovýchod od něj leží další atol Astove. Od hlavního ostrova Mahé je vzdálen přes 1000 km.

Atol Aldabra

Seychelský atol Aldabra se zálivem

Atol Aldabra ze souostroví Aldabra, je od Mahé vzdálen 1 150 km. Nejvýše položený korálový ostrov na světě je tvořen dvanácti ostrůvky, které obklopují tak velkou lagunu, že by se do ní vešel celý ostrov Mahé. Rozlohou zaujímá plochu 154 km².
Díky svému výjimečnému, původnímu stavu byl Aldabra Atol zapsán na seznam přírodních památek UNESCO. Fauna a flóra je zde velmi různorodá, žijí zde třeba želvy obrovské. I v mořské laguně panuje bohatý podmořský život.

Grand Anse Praslin

20.06.2018 - 04:00

RainSoutheast, Gentle breeze, 5.0 m/s24°C

1.3 mm srážek

Tlak: 1012.2 hPa

Takamaka

20.06.2018 - 04:00

RainSouth-southeast, Moderate breeze, 5.5 m/s23°C

1.0 mm srážek

Tlak: 1012.2 hPa

Victoria

20.06.2018 - 04:00

Heavy rainSouth-southeast, Moderate breeze, 5.6 m/s25°C

2.1 mm srážek

Tlak: 1012.2 hPa

Předpověď počasí na yr.no.