Jste zde

Domů

Seychely v kostce

Letecký pohled na jeden ze seychelských ostrovů

Dovolená jako v ráji - na Seychelách se váš sen může stát skutečností. 115 rozptýleně ležících ostrovů se nachází asi 1600 kilometrů od afrického pobřeží v Indickém oceánu, severně od ostrovů Madagaskar a Mauritius.

Skupina ostrovů byla obydlena až v 18. století francouzskými námořníky a díky tomu si tak dodnes zachovala originální a jedinečné kouzlo. Na Seychelách se nachází nespočet korálových útesů a také, pro ostrovy typické a jedinečné, žulové skály z původního kontinentu.

Stejně tak typický je pro seychelské ostrovy pestrý národnostní mix. Obyvatelé pocházejí z francouzských osad nebo jsou původem afričtí otroci a přistěhovalci z Indie a jižní Číny. Tato různorodost se odráží i v jazyce: na ostrovech se hovoří kreolsky, francouzsky a anglicky. Seychely jsou celoročně rájem pro milovníky pláží a koupání. Pláží je zde ještě více než ostrovů, mnohé z nich jsou liduprázdné a opravdu nádherné.

Jen na Mahé, největším seychelském ostrově, najdete 65 pláží. Tou nejznámější je na severu ležící Beau Vallon Bay, na které si přijdou na své především vyznavači vodních sportů. Nejdelší pláží na Mahé je Anse Royal Bay, surfaři zase ocení Grand Anse. Ti, kdo rádi o dovolené šnorchlují, by měli navštívit Baie Lazare nebo Anse à la Mouche. Krajinně velmi krásné a působivé jsou pláže Anse Intendance a Anse Takamaka, kde jsou ovšem nebezpečné podmořské proudy, které často koupání znemožňují.

Nejslavnější pláž na Seychelách se ovšem nachází na ostrově La Digue: Anse Source d’Argent se stala již mnohokrát, díky své kráse a vysokým žulovým útesům, objektem mnoha fotografů. Krásu pláží nemohou nijak narušit ani hotelové budovy, protože nesmějí být vyšší než okolní palmy.

Nejen milovníci koupání se na Seychelách budou cítit příjemně, také příznivci vodních sportů se zde mohou skvěle odreagovat. V nabídce jsou výlety na plachetnících, rybaření, vodní lyžování, windsurfing, parasailing anebo jízda na banánu. Také pod mořskou hladinou objevíte skutečný ráj. Kolem ostrovů jsou korálové útesy, ve kterých žijí želvy a různé druhy ryb. Také zde můžete narazit na žraloka obrovského, největší rybu na světě.

Kdo plánuje na Seychelách strávit potápěčskou dovolenou, tomu doporučujeme měsíce duben, květen, říjen a listopad. To je nejlepší čas pro potápění, kdy je viditelnost pod vodou až 30 metrů. Existuje zde více než 20 potápěčských center, které nabízejí své služby nejen začátečníkům, ale i profesionálním potápěčům. Některá centra organizují také výlety k atolu Aldabra, který je největším korálovým atolem na světě.

Kdo sem přijede na dovolenou brzy zjistí, že kouzlo ostrovů nespočívá jen v krásných plážích, ale také ve svěží zelené krajině. Přírodovědci zjistili, že na Seychelách roste více než 700 druhů kvetoucích rostlin a 80 druhů dřevin. Pro obyvatelstvo hraje důležitou roli zejména kokosová palma. Poskytuje důležité potraviny, jako je kokosové mléko a kokosový olej, ale je také používána pro výrobu košíkářského zboří, rohoží, košťat a stavebních materiálů. Milovníci přírody si mohou vychutnat krásu Seychel při výletě do národního parku, na 905 m vysokém a zároveň nejvyšším vrcholku Morne Seychellois a hlavně při návštěvě údolí Vallée de Mai.